- جهت استعلام گواهینامه به چه آدرسی مراجعه کنم؟

پاسخ: استعلام اصالت گواهینامه هایی که پس از سال 1392 صادر، تمدید و تعویض شده اند، توسط دستگاههای آموزش و. پرورش ، سازمان تامین اجتماعی و مترجمان رسمی قوه قضایی از طریق وب سرویس و سطح دسترسی که در اختیار ایشان قرارداده شده است، صورت می گیرد.

لیکن اشخاص ذی نفع با مراجعه به آدرس http://www.portaltvto.comاز بخش استعلام گواهینامه ها می توانند تصویر گواهینامه خود را مشاهده، دریافت و پرینت نمایند.

- استعلام گواهی نامه های صادره  قبل از سال 92 چگونه است ؟

پاسخ:  مراجعه به  ادارات کل و مراکزآموزش فنی و حرفه ای  صادر کننده گواهی نامه مهارت.

-آیا استعلام گواهی نامه برای اداره بیمه به صورت الکترونیک قابل انجام است؟

پاسخ: سازمان تامین اجتماعی، ادارات آموزش و پرورش، مترجمان رسمی قوه قضائیه بصورت آنلاین ،از طریق درگاه سازمان می توانند استعلام را انجام دهند .

-از محل کار درخواست استعلام گواهی نامه می خواهند انجام دهند چه کار باید کرد ؟

پاسخ:  محل کار شما با مکاتبه و ارسال تصویر گواهینامه و تصویر کارت ملی ذینفع  با اداره کل آموزش فنی و حرفه ای  محل صدور گواهی نامه که در آن درج شده است می تواند اصالت گواهی نامه را دریافت کند.

- استعلام گواهی نامه از طریق دارالترجمه ها چگونه است؟

پاسخ:  دارالترجمه هایی که دارای سطح دسترسی به پورتال جامع سازمان می باشند با مراجعه به پورتال جامع می توانند به صورت الکترونیکی استعلام دریافت کنند، سایر مترجمان با ارسال نامه به ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای صادر کننده گواهی نامه می توانند نسبت به استعلام گواهی نامه اقدام نمایند .

- اصالت گواهینامه ذینفعان با مراجعه به پورتال جامع سازمان چگونه است ؟ 

پاسخ: الف) تمامی دارندگان گواهینامه از سال 1392 به بعد توانند با مراجعه به پورتال جامع سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

http://www.portaltvto.com  از منوی استعلام، تصویر گواهینامه خود را مشاهده وپرینت نمایند.

ب) در خواست تایید اصالت گواهینامه برای سازمان تامین اجتماعی -  اداره آموزش و پرورش و مترجمان رسمی قوه قضائیه توسط کاربران دارای سطح دسترسی و رمز عبور انجام می شود .

ج) در خصوص گواهینامه های صادره قبل از 1392 ارسال نامه کتبی  از طریق مرجع درخواست استعلام صورت پذیرد.

د) سایر دستگاهها و موسسات به منظور دریافت پاسخ استعلام اصالت گواهینامه لازم است به صورت مکتوب از اداره کل آموزش فنی و حرفه ای صادر کننده گواهینامه استعلام نمایند .

-جهت ترجمه مدارک مراجعه به خارج از کشور چگونه باید عمل نمود؟

پاسخ: 1-اگر بعد از سال 1392 باشد . ( از سال های 1392 ،  1393 و 1394 و  1395 و 1396 و 1397 ) مراجعه مستقیم به مترجمین رسمی قوه قضائیه که دسترسی به پورتال جامع سازمان را دارند.

2-اگر قبل از سال 1391 باشد. ( سال 1391 ، 1390 و .........................) باشد خود متقاضی بایستی با اخذ نامه از مترجم رسمی قوه قضائیه ( نامه روی کاغذ سر برگ دار با مهر و امضا مترجم رسمی قوه قضائیه) و مراجعه به ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان ها جهت تکمیل فرم مربوطه(در صورت عدم مراجعه متقاضی داشتن  وکالت نامه رسمی که در وکالت نامه  انجام کارهای اداری در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور پیش بینی قید شده باشد) .

ضمنا سازمان مسئولیت صحت و سقم گواهی نامه را به عهده دارد و مابقی مسئولیت ( مراجعه به وزارت امور خارجه , نوع زبان و .....) غیره را ندارد.